04:31 | پنجشنبه 30 خرداد 1398
news
اوضاع را آنقدر وخیم نمی‌بینم

1397/10/15

اوضاع را آنقدر وخیم نمی‌بینم
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: درآمد نفتی بهترین سال ریاست جمهوری روحانی (1396) از درآمد نفتی بدترین سال تحریم، یک یا دو میلیارد دلار کمتر بود ...
به گزارش بانکداری ایده آل، کارشناس مسائل اقتصادی گفت: درآمد نفتی بهترین سال ریاست جمهوری روحانی (1396) از درآمد نفتی بدترین سال تحریم، یک یا دو میلیارد دلار کمتر بود با این حال سه تا چهار درصد رشد اقتصادی داشتیم این موضوع نشان می‌دهد در این مدت رشد اقتصادی ما 60 درصد بیشتر از عربستان سعودی و حدود 50 درصد بیشتر از روسیه بوده است.

سعید لیلاز در نشست سیاسی - اقتصادی مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران تحت عنوان «چشم‌انداز سیاسی - اقتصادی ایران تا سال 1400» با بیان اینکه سقوط قیمت‌های جهانی نفت خام دستاوردهای برجام را خورد، تصریح کرد: اگر چهار سال ابتدایی دولت احمدی‌نژاد را از اقتصاد ایران مستثنی کنیم متوسط رشد اقتصادی ایران در چهار دهه گذشته از سطح متوسط منطقه بدتر نبوده است، عربستان و ترکیه از نظر رشد اقتصادی از ما جلوتر نیستند. با وجود همه منازعات داخلی در سال 96 توانستیم بسیاری از مشکلات اقتصادی ایران را جبران کنیم.

وی با بیان اینکه سالهاست به جهان در چارچوب منافع نگاه می‌کنم، افزود: منافع‌مان پشت شعارها پنهان شده است. اگر خواستید فریاد می‌زنم که طرفدار برجامم، چون در شرایط عادی نان ایران در تعامل با جامعه بین‌المللی و کاسبی بعضی‌ها در دعواست. وی ادامه داد: همیشه گفته‌ام تنها کسی که نمی‌خواهد مالاریا ریشه کن شود رئیس اداره ریشه کنی مالاریا است. هنوز هم این منازعات هست، مثلاً بر سر سی اف تی، اف ای تی اف و پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و مبارزه با پولشویی. منافع برخی‌ها این است که جلوی پولشویی گرفته نشود. لیلاز همچنین گفت: به لحاظ مادی و عینی و از نظر شاخص‌ها شخصاً اوضاع را وخیم نمی‌دانم.

میان سالهای 1392-1396 مقدار زیادی از مشکلات جامعه ایران را حل کردیم، قدرت خرید طبقه کارگر که تا سال 92 به 75 درصد سال 89 سقوط کرده بود، به‌طور منظم افزایش پیدا کرد و به سال 89 رسید. وی ادامه داد: مقدار زیادی از کسری قدرت خرید کشاورزان، مستمری بگیران بهزیستی، کمیته امداد، تأمین اجتماعی و کارمندان و بازنشستگان اصلاح شد، پنج گروه اصلی که در ایران جزو زحمتکش‌ترین‌ها هستند.

میان سال‌های 96-92 قدرت خرید این پنج گروه منظم بهبود یافت و متوسط رشد اقتصادی ما بین 3 و 4 درصد بود. این اقتصاددان افزود: میان سال‌های 2014 تا 2017 میلادی به عنوان مقایسه، عربستان برای آنکه بتواند به رشد اقتصادی کمتر از نصف رشد اقتصادی ایران برسد ناچار شده است 215 میلیارد دلار از ذخایر ارزشی‌اش را خرج کند. وی افزود: چون ابتدای عصر انفجار اطلاعاتی هستیم تلگرام ویژگی‌اش این است که در هر چیزی اغراق می‌کند و ایجاد توجه به نکات منفی می‌پردازد. جلو افتادن ذهن از عین بسیار خطرناک و زودگذر است و اگر دولت حواسش باشد می‌تواند از آن عبور کند اوضاع مانند سال 56 نیست ما تا رسیدن به افق رویداد و تحولات برگشت ناپذیر فاصله داریم. وی گفت: آخرین آمار نشان می‌دهد ضریب جینی زیر چهل صدم است. در ضریب جینی هرچه اعداد به سمت یک برود بدتر و هرچه به سوی صفر برود بهتر است. وی یادآور شد: اوضاع را آنقدر وخیم نمی‌بینم بویژه وقتی که ایران را با کشورهای نفتی مقایسه می‌کنید می‌دانید که تقریباً تمام دستاوردهای برجام را سقوط قیمت‌های جهانی نفت خام خورد.