02:16 | دوشنبه 5 فروردين 1398
news
حذف دلار آمریکا از معاملات چین و روسیه

1397/01/26

حذف دلار آمریکا از معاملات چین و روسیه
بانکداری ایده‌ال:چین بزرگترین شریک تجاری روسیه به شمار می رود و کنار گذاشتن دلار در مبادلات تجاری با آن باعث کاهش وابستگی روسیه به دلار خواهد شد.
به گزارش بانکداری ایده ‌ال: سال گذشته حجم روابط دوجانبه بین چین و روسیه با افزایشی ۳۱.۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۸۷ میلیارد دلار رسید و آنطور که وزارت توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است انتظار می رود این میزان امسال به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

با افزایش مبادلات تجاری اکنون ۲ کشور در نظر دارند با افزایش سهم روبل و یوان در مبادلات تجاری خود وابستگی به دلار را کاهش دهند و این اقدام به گفته بانک مرکزی روسیه باعث کاهش اثرپذیری روابط دو جانبه از «ارز سوم» خواهد شد.

طبق اعلام مقامات روسی هم شرکت های روسی و هم چینی مایل هستند مبادلات خود را با استفاده از روبل و یوان انجام دهند. سال گذشته تنها ۹ درصد از مبادلات با روبل روسیه و ۱۵ درصد نیز با یوان چین انجام گرفت. این رقم در سال های نه چندان دور بین ۲ تا ۹ درصد بود که این افزایش خود بیانگر عزم طرفین برای کنار گذاشتن دلار است.

ایگور ماریچ- سخنگوی صرافی مرکزی مسکو گفت: بیش از ۱۷۰ بانک و کارگزار از مناطق مختلف روسیه معاملاتی را با استفاده از یوان چین در این مرکز انجام می دهند و بانک های بزرگ چینی نظیر بانک ملی، آی سی بی سی، بانک زیرساختی چین و بانک کشاورزی دارای حساب در روسیه هستند.