03:46 | دوشنبه 29 بهمن 1397
news
هیجان دلار فروکش کرده است

1397/04/19

هیجان دلار فروکش کرده است
بانکداری ایده‌ال:هیجان دلار مدتی است که فروکش کرده و حول قیمت 8000 تومان (با نوسانی حدود 2 درصد) به ثبات رسیده است. علت اصلی ثبات ارزی پس از چند ماه آشفتگی و التهاب، پذیرش ایده بازار دوم ارز از سوی دولت و اعلام عمومی آن است که انتظارات مثبتی را بین فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.
به گزارش بانکداری ایده ‌ال:بازار دوم ارز طبق گفته مقامات مسئول قرار است فردا (سه‌شنبه ۱۹ تیر) راه‌اندازی شود. البته هنوز معلوم نیست آیا دولت همه الزامات موفقیت این بازار را رعایت خواهد کرد یا اینکه این نسخه مهم باثبات‌سازی دلار را نیز همانند نسخه‌های قبلی با اجرای ناقص از بین خواهد برد؛ اگرچه میزان امیدواری برای اجرای صحیح نسخه بیشتر است.

صاحب‌نظران اقتصادی به دولت هشدار داده‌اند که شاید این آخرین فرصت برای حذف بی‌ثباتی از بازار ارز باشد و به همین دلیل لازم است که تمام جزئیات طرح با دقت کارشناسی پیاده شود. دستورالعمل منتشر شده برای بازار دوم، نشانگر آن است که همه الزامات رعایت خواهد شد اما نکته نگران کننده اظهارنظرهای بعضا غیرمسئولانه برخی نمایندگان مجلس است که طرح را به گونه‌ای دیگر روایت کرده‌اند.

قرار است در بازار دوم ارز، صادرکنندگان این امکان را پیدا کنند که ارز صادراتی خود را با نرخ توافقی به واردکنندگان بفروشند تا هم عرضه ارز غیردولتی افزایش یابد و هم رانت بی‌سابقه ارزی (مابه‌التفاوت نرخ ۴۲۰۰ و نرخ آزاد) از بین برود. با مقررات فعلی، صادرکنندگان مجبورند ارز صادراتی خود را با نرخ دلار ۴۲۰۰تومانی به واردکنندگان تحویل دهند تا آنها کالای وارداتی خود را بر مبنای دلار ۸۰۰۰ تومانی به مردم بفروشند! (یعنی تنبیه مردم و تولید صادرات‌محور و تشویق واردات)

به اعتقاد صاحبنظران اقتصادی، نرخی که دولت بتواند با سیاستگذاری صحیح تا پایان سال جاری از آن دفاع کند همین نرخ‌های فعلی بازار (با نوسانی حداکثر معادل نرخ تورم تا آخر سال) است و اصرار غیرموجه به کاهش نرخ، ممکن است نوسان و آشفتگی شدید در آینده را به دنبال داشته باشد.

سیاستگذاری صحیحی که بتواند این اهداف را محقق کند شامل ۱-عدم دخالت دولت در کشف نرخ بازار دوم ۲-مجاز دانستن همه صادر‌کنندگان به عرضه ارز صادراتی در بازار دوم برای تقویت عرضه در این بازار ۳-محدودسازی دلار ۴۲۰۰ تومانی به حوزه کالاهای اساسی و‌ ۴-عرضه مابقی دلارهای نفتی به نرخ کشف شده در بازار دوم است. تداوم ثبات بازار ارز در گرو رعایت این چهار شرط است که باید به سرعت عملیاتی شود تا آثار بی‌ثبات‌کننده تحریمها هم مهار شود.

برچسب ها:

دلار ،خریئ و فروش دلار ،ارز