04:37 | يكشنبه 1 مهر 1397
news
آیا نهاوندیان جایگزین سیف می‌شود؟

1397/04/19

پشت پرده انتشار شایعه کناره‌گیری جهانگیری از دولت
آیا نهاوندیان جایگزین سیف می‌شود؟
بانکداری ایده‌ال:روزنامه اعتماد نوشت: ماموریت ولی‌الله سیف در بانك مركزی طی روز‌های آینده به پایان می‌رسد به همین دلیل رییس‌جمهور به دنبال یك جایگزین مناسب برای او است. ابتدا از علی طیب‌نیا به عنوان جایگزین سیف نام برده شد. پس از طیب‌نیا نوبت به پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه رسید و اكنون قرعه به نام نهاوندیان درآمده است.
به گزارش بانکداری ایده ‌ال:روز گذشته خبری در فضای مجازی منتشر شد كه حكایت از خداحافظی اسحاق جهانگیری با هیات دولت داشت. ماجرا از آن قرار است كه حسن روحانی، رییس‌جمهور تصمیم گرفته تیم اقتصادی خود را ترمیم كند. گمانه‌زنی‌ها درباره گزینه‌هایی كه قرار است جابه‌جا شوند زیاد است اما ظاهرا یك تغییر بسیار مهم منجر به قهر جهانگیری از دولت شده است تا جایی كه او روز یكشنبه علاوه بر آنكه استعفای خود را تقدیم ریاست‌جمهوری كرده، وسایل خود را نیز جمع كرده است. تغییری كه جهانگیری را خشمگین كرده، رفتن نهاوندیان به بانك مركزی است.

تغییر رییس بانك مركزی یكی از مهم‌ترین تغییرات تیم اقتصادی دولت است. ماموریت ولی‌الله سیف در بانك مركزی طی روز‌های آینده به پایان می‌رسد به همین دلیل رییس‌جمهور به دنبال یك جایگزین مناسب برای او است. ابتدا از علی طیب‌نیا به عنوان جایگزین سیف نام برده شد.

پس از طیب‌نیا نوبت به پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه رسید و اكنون قرعه به نام نهاوندیان درآمده است. شنیده می‌شود پس از مطرح شدن نهاوندیان به عنوان گزینه ریاست بانك مركزی، جهانگیری تصمیم به قطع همكاری با دولت گرفته است. زمزمه‌های دلخوری جهانگیری از اعضای دفتر حسن روحانی از همان روزهای آغازین دولت دوازدهم به گوش رسید. برخی معتقد بودند تعدادی از اعضای دفتر رییس‌جمهور به دلیل حضور پرشور جهانگیری در رقابت‌های انتخاباتی سعی در كمرنگ كردن نقش جهانگیری در اداره دولت دارند.

هرچند این گمانه‌زنی بارها توسط محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور تكذیب شد اما اسحاق جهانگیری در گفت‌وگویی با سالنامه روزنامه شرق تلویحا این موضوع را تایید كرد. جهانگیری گفت: «دفتر رییس‌جمهور جایی سیاسی است كه باید رییس‌جمهور را در كارهایی كه باید انجام دهد، پشتیبانی و نیازهای این امور را برطرف كند. انصافا آقای واعظی حضور فعال‌تری دارد و ‌فردی اجرایی است.

این اتفاق مثبتی است كه رییس‌جمهور درباره خیلی از مسائل تصمیم‌گیری می‌كند. شاید یك مورد نسبت به دولت یازدهم تفاوت كرده باشد و آن اینكه در دفتر رییس‌جمهوری درباره انتصابات بعد از كابینه تمركزی شكل گرفته كه من تقریبا در جریان آنها نیستم.» در جریان نبودن جهانگیری از برخی امور دلیل ناراحتی ابتدایی او از رییس‌جمهور بوده است اما او امروز تلاش دارد حضوری فعال‌تر در دولت داشته باشد تا جایی كه با شنیدن جانشینی نهاوندیان به جای سیف تصمیم گرفته با دولت دوازدهم قطع همكاری كند.

این نخستین ‌بار نیست كه خبر استعفای اسحاق جهانگیری به بیرون از در‌های پاستور درز پیدا می‌كند. پیش از این یك بار در مهر ٩٦ و یك بار در فروردین ٩٧ خبر استعفای جهانگیری به دلیل اختلاف با محمود واعظی، محمدباقر نوبخت و برخی اعضای تیم اقتصادی دولت شنیده شد؛ خبری كه هیچگاه ازسوی مقامات رسمی تایید نشد اما محمد‌‌علی ابطحی، رییس دفتر رییس دولت اصلاحات استعفای جهانگیری را دروغ سیزده نامید.

قهر روز یكشنبه جهانگیری به دلیل جایگزینی نهاوندیان به جای سیف نشان می‌دهد خبر اختلاف معاون اول با واعظی و نهاوندیان از پایه كذب نبوده است. حال باید منتظر ماند و به نظاره نشست كه تغییرات تیم اقتصادی دولت منجر به جدایی بازوی كمكی حسن روحانی در كارزار انتخاباتی ٩٦ خواهد شد یا این استعفا مانند دو استعفای قبلی در حد یك شایعه باقی خواهد ماند.

برچسب ها:

سیف ،استعفا