17:53 | يكشنبه 28 بهمن 1397
news
بحران اقتصادی گریبانگیر ترکیه هم شد

1397/05/16

کاهش ارزش لیر در مقابل دلار
بحران اقتصادی گریبانگیر ترکیه هم شد
بانکداری ایده‌آل/سعید سعیدی: تقریبا دو ماه است که تلاطم در بازار ایران موج می‌زند و ارز به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ملت تبدیل شده؛ حتی برای آن‌ها که هیچ‌گاه ارزی نه خریده و نه فروخته‌اند. نگرانی اصلی آن‌ها در واقع نه از جهت داشتن ارز است، بلکه مربوط به ارزش پول ملی است که رفته‌رفته رنگ و اعتبار خود را از دست داده و ارزش سابق خود را ندارد.
به گزارش بانکداری ایده‌آل، اما این مساله تنها محدود به ایران و پول ملی این کشور نیست، بلکه گریبانگیر بسیاری از کشورها از جمله ترکیه نیز شده و اقتصاد آن را تحت تاثیر قرار داده است. ترکیه، به‌عنوان یکی از توریستی‌ترین کشورهای همسایه که درآمد بالایی از ورود گردشگران خارجی به خاک خود داشت، حالا مساله برایش فرق کرده و به بحرانی تبدیل شده که باید تمام توان خود را برای کنترل آن به کار گیرد.
بر اساس این گزارش، لیر، پول رایج کشور ترکیه در مقابل دلار آمریکا 2 درصد افت داشته است، دلیل اصلی این افت شوکی است که بانک مرکزی ترکیه با عدم تغییر در نرخ سود به سرمایه‌گذاران این کشور تحمیل کرد، طوری که لیر برای سال جاری اکنون 27 درصد از ارزش خود را از دست داده است.
اما انتظاری که اقتصاددانان مطرح کشور از بانک مرکزی ترکیه داشتند، بالا بردن میزان نرخ سود برای مبارزه با تورم بوده است که در ماه جون به 15 درصد رسید. پیش از آن نیز، بسیاری دیگر از ناظران تصمیم رجب طیب اردوغان مبنی بر حمایت از سود پایین بانکی را تصمیمی غیر صحیح عنوان می‌کردند و تاثیر و نتیجه منفی را از قطعیت این تصمیم می‌دانستند.
علاوه بر ترکیه، بازارهای نوظهور زیادی در جهان حضور دارند اما، به گفته تحلیل‌گران مسائل اقتصادی، ترکیه نسبت به بقیه، آسیب‌پذیرتر است تا حدی که ممکن است اکنون کشور را با بحران پول ملی مواجه کند.
یکی دیگر از عواملی که به این بحران شدت بخشیده است، تهدید به تحریم ترکیه از سوی پرزیدنت ترامپ است که دلیل آن زندانی کردن یک کشیش آمریکایی از سوی ترکیه عنوان شده؛ تهدیدی که می‌تواند منجر به نابودی و درد اقتصادی برای ترکیه شود.
این گزارش حاکی است؛ اقتصاد ترکیه در سه ماهه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل، 7.4 درصد رشد داشته است. اما این رشد در سال‌های اخیر به واسطه سرمایه‌گذاران خارجی بوده است. حالا اما افزایش بازده اوراق قرضه و دلار قوی‌تر و ارزشمندتر آمریکا باعث شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران در ماه‌های اخیر به ایالات متحده آمریکا جذب شوند و همین تغییر رویه سرمایه‌گذاران، آسیب بسیار جدی به بازارهای نوظهور وارد می‌کند، طوری که آرژانتین مجبور شد در ماه جون مبلغ 50 میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول کمک مالی دریافت کند.
انتخاب مجدد اردوغان به‌عنوان رییس جمهور، با دخالت مستقیم او در امور اقتصادی همراه بوده است، چرا که پس از انتخاب مجدد، او یکی از نزدیکان خود را به‌عنوان وزیر اقتصاد دولت خود منصوب کرد. این در حالی است که اگر وزیر اقتصاد دولت اردوغان نتواند عملکرد موفقی داشته باشد، در واقع کشور را با خطر بحران روبرو خواهد کرد و در نهایت احتمال دراز کردن دست یاری به سوی صندوق بین‌المللی پول را افزایش می‌دهد.
به اذغان کارشناسان، بانک مرکزی ترکیه باید به سمتی حرکت کند که تورم را قبل از اورژانسی شدن شرایط، تحت کنترل خود درآورد.