17:40 | يكشنبه 28 بهمن 1397
news
فعالیت نیم‌روزی صرافی‌ها منتظر بخشنامه بانک مرکزی

1397/05/16

فعالیت نیم‌روزی صرافی‌ها منتظر بخشنامه بانک مرکزی
بانکداری ایده‌ال:فعالیت صرافی ها در اولین روز کاری ، در انتظار برای دریافت بخشنامه بانک مرکزی در حال سپری شدن است؛ در همین حال خبر رسیده که پلمب صرافی های غیرمجاز امروز هم توسط نیروی انتظامی ادامه پیدا کرد.
به گزارش بانکداری ایده ‌ال: با مصوبه دولت قرار بر این شده که صرافی ها از امروز بعد از گذشت ۱۸۰ روز فعالیت خود را از سر بگیرند. امروز صبح هم کرکره مغازه های آنها بالا رفت و تابلوهای اعلام نرخ روشن شدند اما تا این لحظه هیچ نرخی به صورت رسمی بر روی آنها ثبت نشده است.

گزارش های میدانی حکایت از آن دارد که حضور دلالان در کسوت معامله گران بازار غیررسمی همچنان در حوالی چهارراه استانبول مشهود است اما آنها نیز دست و دلشان در معامله ارز می لرزد، چرا که هنوز به دلیل عدم آگاهی از نحوه نگارش بخشنامه های بانک مرکزی برای روشن شدن روند فعالیت صرافی ها، نمی دانند بازار چه آینده ای پیدا می کند اما همه آنها یکصدا بر این باورند که نرخ با تدابیر بانک مرکزی کاهش می یابد اما اینکه تخلیه تدریجی نرخ های فضایی در بازار ارز که مدت ها حکمران آن بوده اند با چه سرعتی صورت گیرد، برایشان مبهم است.

بررسی میدانی از بازار ارز حکایت از آن دارد که صرافی ها به صورت رسمی هنوز معاملات خود را آغاز نکرده و بیشتر کلونی هایی را برای تبادل نظر با هم‌صنفان خود تشکیل داده اند.

یکی از صرافان گفت: با توجه به اینکه بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای فعالیت صرافی ها را متوقف اعلام کرده، برای از سرگیری فعالیت نیز نیاز به دستورالعمل و بخشنامه همین مرجع قانونی داریم، بنابراین همچنان منتظریم تا دستورالعمل های بانک مرکزی به دستمان برسد.

وی می افزاید: مشخص نیست معاملاتی که انجام می دهیم را باید در سامانه سنا به ثبت رسانیم یا در سامانه نیما یا سامانه جامع تجارت.

این صراف می گوید: منتظر اعلام بانک مرکزی برای چگونگی فروش ارز هستیم که امیدواریم هر چه زودتر بخشنامه های لازم ابلاغ شود.

گفته های این فعال بازار ارز در شرایطی است که برخی صرافی های غیرمجاز که با شکستن پلمب های خود اقدام به بازگشایی مغازه هایشان کرده بودند، صبح امروز از سوی نیروی انتظامی پلمب شدند.


منبع: مهر

برچسب ها:

صرافی ،ارز