06:02 | سه شنبه 1 مرداد 1398
news
اقتصاد ایران به مثابه بازی مار و پله

1397/06/05

اقتصاد ایران به مثابه بازی مار و پله
بانکداری ایده‌آل/سعید سعیدی: اوضاع نابسامان اقتصادی و بازار متلاطم ارز و سکه آنقدر در منجلاب فرو رفته که به قول شیخ ممنوع‌الاشاره، حالا مادربزرگ‌هایمان هم تورم را با پوست و استخوان خود لمس می‌کنند. باتلاقی که اقتصاد فعلی کشور را به دام انداخته باعث شده تا حتی قشر کم‌درآمد جامعه که به تنها چیزی که فکر نمی‌کرده سکه و ارز بوده، حالا برای عقب نماندن از این دور باطل، سرمایه زندگی‌اش را به دلار و سکه تبدیل کند تا اگر پیشرفتی هم نمی‌کند دست‌کم درجا بزند.
به گزارش بانکداری ایده‌آل، پس از هجوم مردم به بازار سکه و ارز و خروج نقدینگی از بانک‌های کشور و انتقال آن به بازار مذکور، مشکلات اقتصادی در سطح ملی نمود پیدا کرد که با شروع تحریم‌ها شدت آن بیشتر شد و باعث نگرانی‌های مسئولان اقتصادی کشور شد.

تداوم ناکامی‌ها در مسائل و مشکلات اقتصادی باعث شد که مسئولان دولت به جای حل مساله، بار دیگر صورت مساله را پاک کنند و تغییر رییس بانک مرکزی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. صرفنظر از اینکه رییس سابق بانک مرکزی تا چه میزان در به وجود آمدن این بحران نقش داشته، نمی‌توان انتظار بهبود اوضاع را با چنین تصمیماتی داشت، چرا که مساله اقتصاد، مانند تیم فوتبال نیست که با تعویض یک بازیکن تازه نفس بتوان انتظار گل را داشت.

گل یار تازه نفس اقتصاد، یعنی رییس جدید بانک مرکزی از نوع گل به خودی است، چرا که افزایش نرخ سود بانکی از جمله راهکارهای او برای جلوگیری از خروج نقدینگی از بانک‌هاست. با توجه به اوضاع اقتصادی که شاهد آن هستیم، این سود بانکی قطعا بالاتر از 20 درصد نیست، این در حالی است که سود حاصل از سرمایه‌گذاری روی سکه و ارز بیشتر از این میزان خواهد بود و این راهکار نیز با شکست مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، این اقدام باعث آسیب رساندن به بورس خواهد شد و به دنبال آن قیمت سهام شدیدا کاهش پیدا خواهد کرد. پس از مدتی، نقطه سر خط ...

آنچه باید به آن توجه کرد این است که باید قبول کنیم که اقتصاد ایران مشکل ریشه‌ای دارد؛ ابتدا باید ریشه آن را پیدا کرد و آن را به دست اقتصاددانان مطرح و کارکشته سپرد تا به درمان آن بپردازند؛ درست مثل یک جراح متخصص که می‌داند با کدام قسمت تیغ باید کدام قسمت بدن بیمار را برش دهد که اگر نداند وای به حال بیمار (وای به حال اقتصاد) ...

از آنجا که تعویض نخست موجبات رضایت تماشاچیان را برآورده نکرد، آنها نیز با سردادن شعارها و هیاهوهایی که به راه انداختند، یک تعویض دیگر را به مربی تحمیل کردند. این بار وزیر اقتصاد از تیم بیرون رفت تا یار تازه نفس دیگری با قدرت بیشتر هدف او را ادامه دهد. به جرات می‌توان گفت تا زمانی که ریشه اقتصادی شناسایی نشود، هیچ کدام از این تعویض‌ها راهی به جایی نخواهند برد. مسعود کرباسیان، ولی‌اله سیف، عبدالناصر همتی و ... معجزه نمی‌توانند کنند، کمااینکه آدام اسمیت‌ها هم با این مدل اقتصادی و شرایط کنونی قادر به حل بحران نخواهند بود.

اقتصاد در ایران دستخوش حوادث و اتفاقات غیرمترقبه‌ای است که انتظار رخ دادن آن‌ها را نداریم. در واقع، بازی اقتصاد در ایران مانند بازی مار و پله می‌ماند؛ زمانی که فکر می‌کنیم از پله‌های ترقی بالا می‌رویم، ناگهان مار غاشیه چنان نیش می‌زند که از درد دوباره باید برگردیم سر جای اول. یعنی تا وقتی تحریم‌ها سر جای خود هستند، نمی‌توان انتظار اقتصادی شکوفا را داشت، کمااینکه ترکیه و روسیه نیز این روزها با آن مواجه هستند.

برچسب ها:

اقتصاد ایران ،ارز ،سکه