06:00 | سه شنبه 1 مرداد 1398
news
پنج قربانی سقوط اقتصادی در بازارهای نوظهور

1397/06/13

جای ایران خالی است؟
پنج قربانی سقوط اقتصادی در بازارهای نوظهور
بانکداری ایده‌آل/سعید سعیدی: اقتصاد کشورهای آرژانتین و ترکیه در سال جاری دچار رکود و آشفتگی شده است. از سوی دیگر ارزش پولی ملی این کشورها به دلیل عواملی همچون افزایش نرخ سود بانکی آمریکا، برخوردهای سیاسی و جنگ تجارت جهانی سقوط کرده است.
به گزارش بانکداری ایده‌آل، البته فشارها و آشفتگی به‌وجود آمده در اقتصاد این دو کشور مهار نشد و به برخی بازارهای نوظهور دیگر نیز سرایت کرد. به عبارتی، نگرانی‌ها در مورد آرژانتین و ترکیه باعث شد تا سرمایه‌گذاران نگران از سرمایه‌گذاری در اقتصادهای دیگری که آسیب‌پذیر شناخته شدند نیز دست بکشند. به‌عنوان مثال، بعد از وقوع بحران مالی آسیا در 20 سال پیش، روز جمعه ارزش پول ملی اندونزی به پایین‌ترین سطح خود مقابل دلار رسید. در این گزارش، به پنج اقتصاد در حال پیشرفت بزرگ جهان اشاره می‌کنیم که اتفاقات جهانی اخیر، باعث سقوط پول ملی آن‌ها شده است.
ترکیه
لیر ترکیه به دلیل عواملی چون سیاست‌های ضدانحصاری، سردرگمی در سیاست اقتصادی و افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا به شدت افت پیدا کرده است. از ماه ژانویه تا الان، لیر بیش از 40 درصد از ارزش خود را برابر دلار از دست داده است. بسیاری از شرکت‌های ترکیه‌ای در سال اخیر از بانک‌های خارجی وام بر مبنای دلار دریافت کرده‌اند. اما حالا نگرانی‌هایی برای بازپرداخت وام‌های دریافت‌شده وجود دارد، چرا که مشتریان این شرکت‌ها، به آن‌ها لیر پرداخت می‌کنند و آن‌ها باید وام خود به دلار پرداخت کنند. از سوی دیگر، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه به پیشنهاد افزایش نرخ سود بانکی از سوی اقتصاددانان و کارشناسان بی‌اعتنایی کرد و سعی دارد تورم به‌وجود آمده را خودش کنترل کند. تحلیل‌گران می‌گویند آسیب‌های به‌وجود آمده اکنون در داده‌های اقتصادی کاملا مشهود است. سقوط ارزش لیر باعث شده تا مردم ترکیه نسبت به بازار کسب و کار بی‌اعتماد شوند و احساس بدی را تجربه کنند. این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد که اقتصاد ترکیه اکنون سقوط اقتصادی عمیقی را تجربه می‌کند.
آرژانتین
از ابتدای سال تاکنون، ارزش پزوی آرژانتین مقابل دلار کمتر از نصف شده است. همانطور که در هفته گذشته، ارزش پول آرژانتین بار دیگر تنزل پیدا کرد، دولت این کشور از صندوق بین‌المللی پول درخواست کرد تا پرداخت کمک مالی 50 میلیارد دلاری که ابتدای سال تثبیت شده بود را افزایش دهد. بانک مرکزی آرژانتین نیز برای کنترل نقدینگی، نرخ سود بانکی را از 45 درصد به 60 درصد افزایش داد تا از این طریق سرمایه‌گذاران را ترغیب به سرمایه‌گذاری در بانک کند. گفته می‌شود که قرار است دست‌کم تا ماه دسامبر این نرخ سود ثابت بماند. اما به زعم برخی از کارشناسان، این اقدام عجیب و غیرمعمول موفق به جلوگیری از سقوط پول آرژانتین نخواهد شد. تقریبا 70 درصد از بدهی دولت آرژانتین مربوط به ارزهای خارجی است که با کاهش ارزش پزو، بازپرداخت این بدهی‌ها سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.
هند
روپیه هند نیز رکورد جدیدی از سقوط خود برابر دلار را به تازگی به ثبت رسانده است. از ابتدای سال تاکنون، واحد پول هند نیز تقریبا 10 درصد از ارزش خود را از دست داده است. به‌طور کلی، اقتصاد هند آنطور که باید علائم ضعیف شدن را از خود نشان نمی‌دهد چرا که طبق گزارش داده‌های اقتصادی سه‌ماهه دوم سال که اخیرا منتشر شد، این کشور در حال حاضر سریع‌ترین اقتصاد مهم و در حال پیشرفت جهان به شمار می‌رود. اما با بادهای مخالف جدی روبرو است. این کشور قویا به واردات انرژی متکی است که بالا رفتن قیمت نفت، اقتصاد این کشور را در موقعیت آسیب‌پذیری قرار داده است. این مساله به افزایش تورم کمک می‌کند. جنگ تجارت جهانی و افزایش نرخ سود بانکی از سوی بانک مرکزی فدرال آمریکا از دیگر عواملی هستند که به کاهش ارزش پول این کشور منجر شده است.
برزیل
سیاست‌ها و اتفاقات چند ماه اخیر، پول ملی برزیل را نیز تحت تاثیر قرار داده، طوری که از ابتدای ژانویه تا کنون 20 درصد از ارزش رئال برزیل مقابل دلار سقوط کرده است. سرمایه‌گذاران نیز اکنون نگران نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هستند که قرار است ماه اکتبر برگزار شود. آن‌ها امیدوار هستند که رییس جمهور بعدی این کشور فردی باشد که در مسائل اقتصادی و کسب و کار خبره باشد تا بتواند اصلاحات در سیستم بانکی و مالی این کشور ایجاد کند و در مسیر حل بحران‌های مالی برزیل قدم بردارد.
روسیه
پول روسیه نیز از سقوط ارزش مستثنی نیست. تحریم‌های اقتصادی که در ماه‌های اخیر دامن اقتصاد روسیه را گرفته باعث شده تا روبل 15 درصد از ارزش خود را مقابل دلار از دست دهد. روسیه چندین سال است که به دلیل تحریم‌های غرب تحت فشار است. روسیه نیز مانند بسیاری از کشورها از اعمال تعرفه‌های جدید آمریکا روی واردات فولاد و آلومینیوم بی‌نصیب نمانده است و همین مساله ضربه بزرگی به اقتصاد این کشور وارد کرده است. اکنون نگرانی سرمایه‌گذاران از احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر است که هدف آن‌ها بانک‌های روسیه و شرکت‌های حوزه انرژی است. با این حال، برخی از تحلیل‌گران می‌گویند افزایش قیمت نفت در سال جاری می‌تواند آسیب‌های ناشی از روبل ضعیف را جبران کند.