09:55 | جمعه 3 خرداد 1398
news
انتقال چک رمزدار ممنوع شد

1397/09/11

انتقال چک رمزدار ممنوع شد
بانکداری ایده‌ال:ممنوعیت انتقال چک‌های تضمینی بانکی (رمزدار) به افراد غیر، با حضور روسای سه قوه تصویب شد که می‌تواند یکی از مهم‌ترین اخبار اقتصادی امروز باشد؛ طبق تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی، از این پس چک‌های تضمینی بانکی جدید، قابل ظهرنویسی و انتقال به غیر نیست و برای نقد کردن چک‌های موجود، فرصت یکماهه در نظر گرفته شد.
به گزارش بانکداری ایده آل،ممنوعیت انتقال چک‌های تضمینی بانکی، رشد 244 درصدی قیمت رب گوجه فرنگی نسبت به سال قبل و قرمز شدن بازار مسکن از مهم‌ترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا بود. امروز در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه با هدف افزایش شفافیت در مبادلات بانکی و مبارزه با پولشویی، مقرر شد که در چک‌های تضمینی جدید بانکی نام ذی نفع به همراه کد ملی متقاضی درج شود و قابل انتقال به دیگری نباشد. لذا از این پس چک تضمین شده رمزدار، دیگر حامل نخواهد بود. این تصمیم می‌تواند به شفافیت بیشتر و مبارزه با پولشویی کمک کند و گردش مالی درست و شفاف و هدف‌گیری نقدینگی کشور در جهت تولید ارزش شکل بگیرد. در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی همچنین برای نقد کردن چک‌های موجود یک فرصت یکماهه در نظر گرفته شد و انتقال این چک ها به غیر، اعتبار نخواهد داشت و از بانک مرکزی خواسته شد که دستورالعمل اجرایی این مصوبه را به بانک‌ها ابلاغ کند.

رب، پیشتاز تورم

امروز مرکز آمار نرخ تورم آبان‌ماه 1397 را اعلام کرد که مشخص شد رب گوجه فرنگی با ٢٤٤,٤ درصد افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل بیشترین افزایش قیمت را در میان اقلام مصرفی داشته است. بر این اساس بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام «خیار» با ٣٣.٨ درصد افزایش، «شیرپاستوریزه » با ١٢.١ درصد افزایش و « موز» با ٧.٥ درصد افزایش بوده است. در این ماه «پرتقال محصول داخل» ٢٧.٠ درصد و «سیب زمینی» ١٦.١ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.

هم‌چنین بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در آبان ماه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ٤.٣ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ١.٤ درصد افزایش است.

نارضایتی اتحادیه از قیمت 9700 تومان برای مرغ

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم مرغ با قیمت ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان به دست مصرف کننده نهایی می رسد؛ در حالی که نرخ رسمی از سوی ستاد تنظیم بازار ۹۷۰۰ تومان اعلام شده است اما اتحادیه از این نرخ، راضی نیست. رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی به ایسنا گفت: نرخ ۹۷۰۰ تومان با توجه به نوسانات قیمت نهاده های دامی، عدم دسترسی آسان برای تهیه نهاده و افزایش هزینه حمل کارشناسی نیست. مهدی یوسف‌خانی همچنین پیش‌بینی کرد که در روزهای آینده قیمت مرغ بالا برود.

تورم گریبان دولت را می‌گیرد؟

افزایش نرخ تورم و کاهش درآمدهای نفتی علاوه بر اینکه باعث تحمیل هزینه‌هایی به مردم شد، به نظر می‌رسد همین امر افزایش فشارها بر دولت برای بستن بودجه‌ سال آینده (۱۳۹۸) را به دنبال داشته باشد، به طوری که معاون اقتصادی وزارت اقتصاد هم اولویت بودجه سال آینده را تأمین منابع آن توصیف کرد. در این گزارش، دردسرهای دولت برای بودجه 1398 با توجه به کاهش درآمدهای نفتی و افزایش نرخ ارز مطابق با تحلیل کارشناسان را بررسی کردیم. مجموع این وضعیت باعث فشار هر چه بیشتر بر منابع مالی دولت می‌شود، چرا که با افزایش تورم هزینه‌های دولت هم بیشتر می‌شود، هر چند دولت به عنوان تنها عرضه کننده ارز به بازار با فروش ارز گران قیمت خود در بازار توانست ریال بیشتری جمع کند، اما این درآمدها هم نمی‌تواند باعث جلوگیری از کسری بودجه‌ برای سال ۱۳۹۸ و بر اساس تورم ۱۸.۴ درصدی شود.

بازار مسکن در وضعیت قرمز + قیمت

در یک ماه اخیر بازارهای طلا و ارز به آرامش نسبی رسیدند اما قیمت مسکن به روند صعودی خود ادامه داد. رکود تورمی که هم‌اکنون بازار مسکن با آن مواجه شده حاکی از آن است که این بازار در هر دو سوی عرضه و تقاضا در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دارد و احتمالا در پس این افزایش اسمی قیمت، رکود ۱۰ تا ۱۲ فصلی نهفته که در نهایت با ورود تقاضای واقعی رونق می گیرد. وضعیت آینده بازار مسکن را در گفت‌وگو با مصطفی‌قلی خسروی رییس اتحادیه املاک جویا شدیم. خسروی معتقد است: اگر نرخ ارز و سکه به همین شکل مدیریت شود و به روند کاهشی خود ادامه دهد احتمال ثبات قیمت مسکن و اینکه قیمتها دیگر بالا نرود وجود دارد. آخرین وضعیت بازار مسکن شهر تهران به همراه مظنه قیمت در آذرماه را این‌جا مشاهده کنید.

ارزانی سکه تا واقعی شدن قیمت‌ها ادامه دارد

به دنبال پایین آمدن قیمت دلار، بازار طلا و سکه نیز روند کاهشی به خود گرفته است. امروز تا ساعت 13:30 قیمت هر عدد سکه طرح جدید تمام بهار آزادی سه میلیون و ۷۲۰ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بود. آخرین قیمت طلا و سکه را این‌جا ببینید. رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران با اشاره به ادامه روند کاهشی قیمت طلا و سکه در بازار امروز، اعلام کرد که قیمت طلا و سکه روند کاهشی خود را تا واقعی شدن نرخ این محصول ادامه خواهد داد.

اول هواپیماهای دست دوم، بعد گزینه‌های شرقی

یکی از مدیران شرکت آنتونوف اوکراین چند روز قبل ابراز امیدواری کرده بود که بتوان روی بازار ایران به عنوان یک گزینه قابل توجه حساب کرد. در چند ماه گذشته صحبت از خرید هواپیمای مسافری سوخو ۱۰۰ روسیه برای تعدادی از ایرلاین‌های ایران مطرح بوده که البته هنوز به قرارداد نهایی نرسیده است. در این خصوص نظر معاون سابق سازمان هواپیمایی را جویا شدیم. علیرضا منظری، اولویت را خرید هواپیماهای دست دوم غربی دارای کیفیت مناسب دانست. او افزود: اگر که در بازه زمانی فعلی تامین هواپیماهای غربی ممکن نشود احتمال آن وجود دارد که در حد نیاز کوتاه‌مدت از هواپیماهای شرقی استفاده شود.

موافقان و مخالفان آزادسازی قیمت خودرو

شب گذشته در مقدمه برنامه "مناظره" شبکه یک سیما با موضوع قیمت‌گذاری خودرو عنوان شد که: "باید به این مهم پاسخ داده شود که قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت، دولت، سازمان حمایت، ستاد تنظیم بازار یا هر سازمان دیگری که می‌خواهد باشد، باید به‌گونه‌ای باشد که قیمت خارج از بنگاه‌های تولیدکننده کنترل شود یا این‌که همچون بسیاری از کالا یا خدمات دیگر، تابع شرایط بازار باشد. چرا دولت برای بسیاری از کالاهای مصرفی قیمت نمی‌گذارد اما برای خودرو، خود را موظف و مجاز کرده که قیمت‌گذاری کند اما مجاز و مکلف نمی‌کند که برای کالاهای دیگر قیمت‌گذاری داشته باشد؟

به نظر می‌رسد باید پاسخ این سوالات را در دو مقوله جست و جو کرد. آیا صنعت خودرو در کشور ما انحصاری است یا رقابتی؟ علاوه‌ بر این آیا صنعت خودروسازی در ایران دولتی است یا خصوصی؟ اگر دولتی است، ورشکستگی، قیمت‌گذاری و سودآوری معنا ندارد؛ چراکه دولت‌ها نبایستی به دنبال بنگاه‌های سودآور باشند بلکه باید به دنبال رفاه مردم باشند. اگر هم خصوصی است، چرا دولت در همه ارکان خودروسازان تصمیم می‌گیرد.

زنگنه به اجلاس آینده اوپک می‌رود؟

قرار است ایران در اجلاس 175 اوپک طی روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری شرکت کند. در این راستا، کسری نوری - مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت - درباره حضور زنگنه در اجلاس آینده اوپک به ایسنا گفت: وزیر نفت در این اجلاس شرکت خواهد کرد. این درحالی است که سابقه نشان داده زنگنه گاهی از حضور در اجلاس اوپک سرباز زده است. دیدار نمایندگان کشورهای عضو کمیته وزارتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش یکم مهر در الجزایر برگزار شد اما زنگنه در این دیدار شرکت نکرد و دلیل امتناع حضورش به ایسنا اینطور اعلام شد که این جلسه فقط رصد بازار جهانی است و جلسه تصمیم گیری نیست؛ به همین دلیل از نظر وزیر نفت جلسه مهمی نیست و در این جلسه شرکت نخواهد کرد.

برچسب ها:

چک رمزدار