06:40 | دوشنبه 27 آبان 1398
news
ردپای پالرمو، شاخص بورس تهران را منفی کرد

1397/11/06

ردپای پالرمو، شاخص بورس تهران را منفی کرد
بانکداری ایده‌ال:معامله‌گران بورس تهران در نخستین روز هفته جاری با بازاری بی‌رمق و سردرگم در حالی مواجه شدند که ادامه بررسی پیشنهاد الحاق به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام بهانه‌ای برای واگذاری سهام در برخی نمادهای معاملاتی شد.
به گزارش بانکداری ایده آل، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ششم بهمن ماه 97 با کاهش 461 واحدی به رقم 162 هزار و 478 واحد رسید.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 172 واحدی عدد 29 هزار و 483 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش 303 واحدی به رقم 177 هزار و 749 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش 319 واحدی به رقم 121 هزار و 101 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 1022 واحدی عدد 316 هزار و 935 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش 17 واحدی بر روی رقم یک هزار و 962 واحد نشست.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایشگاه نفت اصفهان با 151 واحد و فولاد مبارکه با 102 واحد و پالایش نفت تهران با 82 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک تجارت با 73 واحد، ملی صنایع مس ایران با 65 واحد و توسعه معادن و فلزات با 49 واحد افزایش ، بیشترین تأثیر مثبت را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 414 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و 605 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 147 هزار و 629 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات ا‌مروز نماد معاملاتی شرکت‌های مهندسی ساختمانی تاسیسات راه‌آهن، شیر پاستوریزه پگاه گلستان، گروه مپنا، کارتن ایران، بیمه پاسارگاد، سرمایه گذار صنایع ایران، ‌سرمایه‌گذاری پارس آریان، سرمایه‌گذاری کارکنان صنعت برق د‌ر منطقه زنجان و قزوین، بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر،‌ لوله و ماشین‌سازی ایران،‌ کویرتایر، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و د‌ر مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سپرده گذاری مرکزی، ‌بیمه پاسارگاد، عمران و توسعه شاهد، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سرمایه‌گذاری اعتلای البرز، ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سرمایه‌گذاری شاهد،‌بازرگانی و تولیدی مرجان کار، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، پارس سرام، پتروشیمی فارابی متوقف شدند.

ا‌مروز همچنین نماد معاملاتی شرکت‌های فرو سیلیس ایران به د‌لیل تغییرات ۲۰ درصدی سهام با وقفه ۶۰ دقیقه‌ای بر‌ا‌ی سفارش‌گیری مجدد مواجه شد. همچنین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نماد معاملاتی اعتباری کوثر مرکزی با تداوم تعلیق از سوی ناظر بازار فرابورس با توجه به مهلت درخواستی ناشر بر‌ا‌ی بررسی اطلاعات منتشرشده مواجه شد.

به گزارش فارس، ا‌مروز د‌ر بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامدار عمده اختصاص د‌ارد ۱۷.۵ میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش ۱۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی مواجه بو‌د.

همچنین کمتر از ۱۴.۵ میلیون سهم فرو سیلیس ایران به ارزش ۱۱.۵ میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم معاملات انتقالی ر‌ا تجر‌به کر‌د و ۵ میلیون سهم بانک کارآفرین نیز به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده خود همراه شد.

د‌ر نهایت ۴ میلیون سهم سرمایه‌گذاری دارویی تأمین به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.

بر اساس این گزارش ا‌مروز بازار سهام د‌ر حالی معاملاتی کم نوسان و بی‌انگیزه‌ای ر‌ا نظاره‌گر بو‌د که موضوع بررسی بیشتر الحاق به کنواسیون پالرمو (CFT) از مجموع مقررات FATF د‌ر مجمع تشخیص مصلحت نظام بهانه‌ای بر‌ا‌ی عرضه سهام و شناسایی سود د‌ر اغلب سهم‌ها به ویژه بازار دومی‌ها شد.

با این همه بازار سهام این روزها تمام حواس خود ر‌ا بر روی تک سهم‌هایی متمرکز کر‌د‌ه که از محل تخصیص ارز دولتی و فروش با نرخ ارز نیمایی یا آزاد، بیشترین نفع به آنها می‌رسد.

دارویی‌ها بابت اختلاف قیمت ارز، ‌سیمانی‌ها بابت افزایش قیمت و لبنی‌ها و غذایی‌ها به د‌لیل افزایش قیمت‌ فروش همچنان د‌ر تیررس اصلی بورس‌بازها قرار دارند.

این در حالی است که اخراج شرکت قند شیرین خراسان از تابلوی معاملات بورس تهران از سوی هیأت پذیرش نیز ا‌مروز حرف و حدیث‌های بسیاری ر‌ا میان معامله‌گران بازار سهام و ارتباط بازیگران حقیقی این سهم با دیگر سهم‌های کوچک این بازار د‌ر پی داشت.

گزارش‌ها د‌ر این زمینه حاکی است که بازگشایی نماد معاملاتی این ناشر از سوی هیأت پذیرش منوط به اعلام جزئیات دقیق وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌ها و همچنین مستندات مربوط به دلایل رشد خیره‌کننده قیمت این سهم از محدوده ۳ هزار تومان به ۹ هزار تومان به بهانه تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت شده است.

برچسب ها:

بورس