07:30 | يكشنبه 26 خرداد 1398
news
بازار با کمبود سکه مواجه شده است

1397/11/15

بازار با کمبود سکه مواجه شده است
بانکداری ایده‌ال:در شرایطی که نرخ دلار مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر قیمت سکه و طلا در بازار ایران محسوب می‌شود، روزگذشته با وجود افت 300 تومانی دلار، قیمت انواع سکه با رشد قابل توجهی همراه شد.
به گزارش بانکداری ایده آل، درخصوص دلایل حرکت معکوس سکه با ارز در بازار دیروز محمد کشتی آرای عضو اتحادیه طلا و جواهر گفت: مهم‌ترین دلیل رشد قیمت سکه با وجود افت دلار در بازار دیروز عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار سکه است. به گفته وی از آنجا که سکه جدیدی از سوی بانک مرکزی به بازار تزریق نشده است، سکه‌های موجود دست به دست می‌شود و به‌دلیل اینکه تقاضا افزایش یافته ولی عرضه زیاد نشده باعث شده است تا شاهد افزایش قیمت‌ها باشیم.

وی ادامه داد: به‌دلیل نزدیک شدن به ایام پایانی سال تقاضا برای سکه افزایش می‌یابد. دراین زمینه بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات برای پرداخت عیدی و پاداش پایان سال کارکنان اقدام به خرید سکه می‌کنند. علاوه براین درپیش بودن تعطیلات آخرهفته و اوایل هفته آینده نیز به میزان تقاضا اضافه کرده است.

کشتی آرای با اشاره به اینکه به همین دلیل درروزهای اخیر شاهد افزایش حباب قیمتی سکه هستیم توضیح داد: نسبت به 10 روز پیش حباب سکه 200 هزار تومان افزایش یافته است. درآن زمان حباب 370 هزار تومان بود که هم‌اکنون به 580 هزار تومان رسیده است. البته برخلاف سکه که خریدار بیشتری دارد طلا نوسان جزئی داشته است.

به‌گفته وی این درحالی است که قطعات کوچکتر سکه دارای حباب قیمتی بیشتری است چرا که قدرت خرید مردم برای خرید سکه تمام کاهش یافته و بیشتر قطعات کوچکتر خریداری می‌کنند و به همین دلیل تقاضا برای آنها بالاتر است. این عضو اتحادیه طلا و جواهر ادامه داد: یکی از عواملی که باعث افزایش تقاضا برای خرید سکه شده موج شایعاتی است که درباره افزایش قیمت‌ها بعد از 22 بهمن در بازار ایجاد شده است. براساس گفته‌های وی عده‌ای روی موج این شایعات سوار شده‌اند و از آن سوء‌استفاده می‌کنند و با بالا و پایین بردن قیمت‌ها نفع می‌کنند.

وی اضافه کرد: این شگردهای قدیمی دلالان در بازار است که متأسفانه همچنان کارساز است.

برچسب ها:

سکه